Wodospady Krka to jedna z największych atrakcji turystycznych Chorwacji. Park Narodowy oferuje jednak nie tylko piękne wodospady, ale też soczystą zieleń i dobrze przygotowane, drewniane ścieżki wijące się między wodnymi kaskadami. To dobre miejsce na chwilę wytchnienia od promieni dalmatyńskiego słońca, które tak hojnie obdarza wybrzeże Adriatyku.
Park Narodowy Krka powstał w 1985 roku. Krka to rzeka spływająca z Gór Dynarskich. Ma zaledwie 73 kilometry, ale uważana jest za najpiękniejszą rzekę w Chorwacji. Na terenie parku Krka przybiera szczególnie malowniczą formę, a jej kwintesencją są dwa wodospady – Roški Slap i Skradinski Buk. Całość dopełnia klimatyczne jezioro Visovac. To Chorwacja w wydaniu nieadriatyckim, ale z pewnością równie pięknym.
Łącznie to ponad 109 km2 pięknego terenu, który uchodzi też za skarbnicę fauny i flory. Krka jest ważnym punktem na mapie ornitologicznej kraju, a w wodach rzeki pływają endemiczne gatunki ryb. Z punktu widzenia turysty, ten rozległy teren jest bardzo przyjazny – Chorwaci zadbali o odpowiednią infrastrukturę, a w parku wyznaczono specjalne ścieżki ułatwiające zwiedzanie Krka.

Jak zwiedzać Park Narodowy Krka?
Zwiedzanie wodospadów Krka można rozpocząć w aż pięciu miejscach, bo tyle jest oficjalnych wejść do parku: Lozovac (Skradinski Buk), Skradin, Roški slap, Burnum i Kistanje. Wejścia do parku narodowego Krka przy Roškim Slapie i Skradinskim Buku są otwarte przez cały rok.
Najpopularniejsze wejście to właśnie Lozovac. Zaraz po wejściu wsiadamy w bezpłatny autobus, którym w ciągu 10 minut znajdziemy się w pobliżu Skradinskiego Buku. Trasę można pokonać także pieszo, ale to po prostu kręta, asfaltowa droga, w dużej części poprowadzona w lesie.
Po wyjściu z autobusu warto wybrać ścieżkę biegnącą po kładce. Jest jeszcze jedna, betonowa ścieżka, która najszybciej prowadzi pod wodospad, ale jest zdecydowanie mniej urokliwa (można ją sobie zostawić na powrót).
Trasa po kładce meandruje między drzewami i często przebiega na pomostach nad rzeką co dodaje jej uroku.
Jak długo zwiedza się Park Narodowy Krka? Przejście kładki z krótkimi przestojami na zrobienie zdjęć to czas około 1,5 godziny. Sam Skradinski Buk potrafi jednak ukraść kolejnych kilkadziesiąt minut. Nie tylko na fotografowanie czy napawanie się pięknymi widokiem, ale też na możliwość popływania w rzece nieopodal wodospadu (!! do niedawna bo w 2021 roku zostało to zakazane).
Wodospady Krka, czyli przede wszystkim wodospad Skradinski Buk
Choć wodospady Krka to kilka atrakcyjnych wodospadów, Skradinski Buk zdecydowanie dzieli palmę pierwszeństwa i splendor bycia najpopularniejszym. Jest wizytówką całego parku narodowego, trafia na zdecydowaną większość widokówek i folderów reklamowych Krka.
Tak naprawdę Skradinski Buk to zestaw aż siedemnastu kaskad złożonych z małych jezior, uskoków i usadów wapiennych. Rozlokowane są na odcinku kilkuset metrów. W najszerszym miejscu wodospad osiąga prawie 400 metrów szerokości.
Wycieczka statkiem w górę rzeki
Jeżeli mamy więcej czasu i chcemy w Krka spędzić więcej czasu, atrakcyjnym pomysłem będzie wycieczka statkiem w górę rzeki. Ze Skradinskiego Buku stateczki wypływają w dwie trasy. Pierwsza prowadzi na wyspę Visovac i z powrotem (trwa dwie godziny). Druga trasa jest znacznie dłuższa (wycieczka trwa 4 godziny) i prowadzi do Roškiego Slapu, czyli drugiego po Skradinskim Buku, najbardziej znanego wodospadu w parku narodowym Krka (przy okazji zwiedzimy także wyspę Visovac).
Przeczytaj też –> Jeziora Bacińskie. Chorwacja nad jeziorem? Dlaczego nie!
Ile kosztuje bilet na statek w Krka? Nie mało. Krótsza trasa to wydatek 100 HRK (ok. 60 złotych) od osoby dorosłej i 70 HRK za dziecko od 4 roku życia. Druga trasa to odpowiednio 130 HRK (78 zł) i 90 KRK (55 zł). Ceny i zasady biletowania mogą się jednak zmieniać, więc szczegóły warto sprawdzić na oficjalnej stronie parku.
Park Narodowy Krka – cennik początek 2022

Jeżeli jesteśmy już przy kwestiach finansowych, trzeba sobie jasno powiedzieć, że wizyta w Krka nie jest tania. W sezonie (czyli od czerwca) ceny biletów do Parku Narodowego Krka to 200 KRK (ok. 120 PLN) od osoby dorosłej i 120 HRK od dzieci powyżej 7 roku życia (młodsze dzieci wchodzą za darmo). W związku z epidemią koronawirusa cennik może się jednak zmieniać dlatego, dla pewności warto zajrzeć bezpośrednio do cennika na stronie parku.
!! Bilety można kupić online, dzięki czemu unikniemy stania w kolejce do wejścia.
Jak dojechać do Krka?
Wodospady Krka położone są w środkowej Dalmacji (między Zadarem a Splitem). Z Górnego Śląska oddalone są o niespełna 1100 kilometrów tj. niecałe 11h jazdy samochodem. Trasa z Polski prowadzi niemal cały czas autostradą, z której odbijamy dopiero na wysokości Sibenika.
Odległości do parku Krka z miast Chorwacji:
- Sibenik 20 km
- Zadar 76 km
- Split 94 km
- Murter 48 km
- Vodice 28 km
Wodospady Kravica (Bośnia) czy Park Krka (Chorwacja)?
To pytanie, które jeszcze niedawno mało kto zadawał, bo Kravica była niemal nieznana. W ostatnich latach te piękne bośniackie wodospady zyskały jednak na popularności (koniecznie zobacz nasz wpis Bośnia i Hercegowina. Rajskie wodospady Kravica). Park Narodowy Krka jest większy i lepiej zagospodarowany. Na pewno przyciąga też więcej turystów.

Kravica jest mniejsza, więc trudniej tutaj zagospodarować więcej czasu. Z drugiej strony bośniackie wodospady dają więcej swobody – można tu spokojnie pływać zaraz pod wodospadem, a nawet wejść do jego wnętrza (za taflę wody).
Zobacz też: Bośnia i Hercegowina w jeden dzień z Chorwacji. 4 miejsca, które warto zobaczyć
Jeziora Plitwickie czy Krka?
Plitivice to największa atrakcja turystyczna Chorwacji i naszym zdaniem są piękniejsze niż Krka. Ale w odróżnieniu od Krka Jeziora Plitwickie są uładzone i raczej przypominają wędrówkę wyznaczoną trasą w rezerwacie niż faktycznie obcowanie z naturą. Tak naprawdę każde z powyższych pytań jest z gruntu tych bez dobrej odpowiedzi. Zarówno Plitwickie, Krka i Kravica to miejsca, które warto zobaczyć.
Pozostałe ważne informacje
- W Parku Narodowym Krka nie można biwakować ani rozbijać namiotu
- Na teren parku można wejść z psem, ale tylko na smyczy (psy nie mogą wejść na teren wyspy Visovac)
- Na terenie parku nie ma możliwości zakwaterowania
- Pływanie w parku dozwolone jest w wyznaczonych miejscach na własną odpowiedzialność (w praktyce większość osób pływa w pobliżu Skradinskiego Buku)
Na koniec spójrzcie na wodospady Krka z lotu ptaka:
Bałkany poza stereotypami
Božidar Jezernik, Dzika Europa. Bałkany w oczach zachodnich podróżników.
Książka niezwykle mądra i rzetelna, w której autor zagląda w głąb bałkańskiego świata i rozprawia się z rozpowszechnianymi przez podróżników pogłoskami, z których niektóre urosły do rangi ciągle aktualnych na zachodzie stereotypów. Jakich? O ludziach z ogonami, kobietach o piersiach tak dużych, że „mogły one
podać sutek dziecku przez pachę lub ramię” czy wydłubanych rzekomo przez Turków oczach świętych w bałkańskich cerkwiach…
Obraz białych niedźwiedzi grasujących po polskich ulicach nasuwa się sam 😉
Pingback: Jeziora Bacińskie. Chorwacja nad jeziorem? Dlaczego nie - dwakapi.pl