Bośnia i Hercegowina TOP

Bośnia i Hercegowina. Rajskie wodospady Kravica

wodospady kravica

Wodospady Kravica w Bośni to atrakcja często porównywana z Jeziorami Plitwickimi w centralnej Chorwacji czy dalmatyńskimi wodospadami Krka. Kravica ma jednak swój własny, niepowtarzalny urok. To doskonałe miejsce na przystanek w drodze do Mostaru czy Medjugorje.

Wodospady Kravica do niedawna były jeszcze miejscem niemal nieznanym. Nie pojawiały się w przewodnikach, próżno ich szukać nawet w skrupulatnych zazwyczaj „Bezdrożach”. Przewodnik z 2012 roku opisuje nieodległe Medjugorje i malowniczy Pocitelj. O wodospadach ani słowa. Dość powiedzieć, że nieliczne opisy tego miejsca jeszcze sprzed kilku lat koncentrują się głównie na tym, jak odnaleźć Kravice pośród pól i lasów Hercegowiny.

wodospady kravica

Ale ostatnio pozmieniało się. Tam gdzie kiedyś było wąska ścieżka, o której wiedzieli tylko miejscowi, teraz zbudowano spory parking, a na zejściu do wodospadu pojawiły się kramy z bibelotami i rakiją. Kravica przyjmuje coraz więcej turystów i choć dawni „odkrywcy” tego miejsca będą pomstować – wygląda na to, że wodospady szybko staną się jedną z głównych atrakcji turystycznych Bośni i popularnym miejscem wypadowym turystów odwiedzających południową Dalmacją. Wszak może to być idealne uzupełnienie do odwiedzin w Mostarze czy Medjugorje.

wodospady kravica

Bo Kravica jest zachwycająco malownicza i mimo wszystko (jak na miejsce o takich walorach przyrodniczych) dziewicza, jeszcze choć trochę zagadkowa.

Rozciągnięty na szerokości 100 metrów zespół wodospadów to ciąg rzeki Trebižat, jednego z głównych dopływów przepływającej przez Mostar, szmaragdowej Naretwy.

Pod wysokie na 25 metrów wodospady można swobodnie podpłynąć. Woda w rzece jest lodowata a nurt porywisty, ale aż trudno nie skorzystać z okazji. Na śmiałków czeka nie lada nagroda. Za opadającą wodą, natura uformowała skalną grotę, do której łatwo się dostać. Obserwacja wodospadu „od wewnątrz” na długo pozostaje w pamięci.

wodospady kravica

I choć wodospady leżą na terenie Bośni, nie trudno zauważyć, że bośniackość to skomplikowana. W przygranicznej Hercegowinie Chorwaci stanowią większość. Jeszcze przed wojną z lat ’90, region ten dzielili niemal po równo między siebie, Bośniaków i Serbów.

W Kravicy, na głównej wysepce, między drzewami ktoś rozpostarł wielką chorwacką flagę. To przypomnienie, że choć natura stworzyła w tej części Bałkanów – jak chcą niektórzy – „rajskie krajobrazy”, między ludźmi do sielanki ciągle tu daleko.

Co jeszcze zobaczyć w trakcie jednodniowej wyprawy do Bośni i Hercegowiny? Przeczytaj Bośnia i Hercegowina w jeden dzień z Chorwacji. 4 miejsca, które warto zobaczyć

wodospady kravica

Wodospady Kravica – jak dojechać?

W pobliżu wodospadów dojazd na Kravice jest dobrze oznakowany (jechaliśmy od strony Medjugorje). Natomiast od granicy chorwacko-bośniackiej Kravice dzieli zaledwie 20 kilometrów. Po jej przekroczeniu należy kierować się na miejscowość Ljubuški, a tam odbić na południowy-wschód drogą M6. Dalej podążać za znakami 🙂 Dubrovnik – Kravica 136 km, Split – Kravica 149 km, Makarska – Kravica 66 km.

wodospady kravica

Bałkany. Terror kultury - I. ColovicNiebezpieczna strona kultury
Ivan Čolović, Bałkany. Terror kultury.

Czy kultura może być niebezpieczna? Co się dzieje kiedy służy jako narzędzie w rękach nacjonalistów? Ivan Čolović nie próbuje ukrywać negatywnego stosunku do narodowych fanatyków. Opisując procesy i konkretne zjawiska, które mają na celu podporządkowanie sobie serbskiej kultury przez radykalną prawicę, pokazuje jak groźną postać mogą przybierać mity o „duchowej przestrzeni narodowej”. Kultura – zdaniem Ivana Čolovića – może uniemożliwiać porozumienie nie tylko między sąsiadującymi ze sobą krajami, ale też między obywatelami jednego państwa.

0 comments on “Bośnia i Hercegowina. Rajskie wodospady Kravica

Dodaj komentarz