Wodospady Kravica w Bośni to atrakcja często porównywana z Jeziorami Plitwickimi w centralnej Chorwacji czy dalmatyńskimi wodospadami Krka. Kravica ma jednak swój własny, niepowtarzalny urok. To doskonałe miejsce na przystanek w drodze do Mostaru czy Medjugorje.
Wodospady Kravica do niedawna były jeszcze miejscem niemal nieznanym. Nie pojawiały się w przewodnikach, próżno ich szukać nawet w skrupulatnych zazwyczaj “Bezdrożach”. Przewodnik z 2012 roku opisuje nieodległe Medjugorje i malowniczy Pocitelj. O wodospadach ani słowa. Dość powiedzieć, że nieliczne opisy tego miejsca jeszcze sprzed kilku lat koncentrują się głównie na tym, jak odnaleźć Kravice pośród pól i lasów Hercegowiny.
Ale ostatnio pozmieniało się. Tam gdzie kiedyś było wąska ścieżka, o której wiedzieli tylko miejscowi, teraz zbudowano spory parking, a na zejściu do wodospadu pojawiły się kramy z bibelotami i rakiją.
Kravica przyjmuje coraz więcej turystów i choć dawni “odkrywcy” tego miejsca będą pomstować – wygląda na to, że wodospady szybko staną się jedną z głównych atrakcji turystycznych Bośni i popularnym miejscem wypadowym turystów odwiedzających południową Dalmacją. Wszak może to być idealne uzupełnienie do odwiedzin w Mostarze czy Medjugorje.
Bo Kravica jest zachwycająco malownicza i mimo wszystko (jak na miejsce o takich walorach przyrodniczych) dziewicza, jeszcze choć trochę zagadkowa.
Rozciągnięty na szerokości 100 metrów zespół wodospadów to ciąg rzeki Trebižat, jednego z głównych dopływów przepływającej przez Mostar, szmaragdowej Naretwy.
Pod wysokie na 25 metrów wodospady można swobodnie podpłynąć. Woda w rzece jest lodowata a nurt porywisty, ale aż trudno nie skorzystać z okazji. Na śmiałków czeka nie lada nagroda. Za opadającą wodą, natura uformowała skalną grotę, do której łatwo się dostać. Obserwacja wodospadu “od wewnątrz” na długo pozostaje w pamięci.
I choć wodospady leżą na terenie Bośni, nie trudno zauważyć, że bośniackość to skomplikowana. W przygranicznej Hercegowinie Chorwaci stanowią większość. Jeszcze przed wojną z lat ’90, region ten dzielili niemal po równo między siebie, Bośniaków i Serbów.
W Kravicy, na głównej wysepce, między drzewami ktoś rozpostarł wielką chorwacką flagę. To przypomnienie, że choć natura stworzyła w tej części Bałkanów – jak chcą niektórzy – “rajskie krajobrazy”, między ludźmi do sielanki ciągle tu daleko.
Co jeszcze zobaczyć w trakcie jednodniowej wyprawy do Bośni i Hercegowiny? Przeczytaj Bośnia i Hercegowina w jeden dzień z Chorwacji. 4 miejsca, które warto zobaczyć
Wodospady Kravica – jak dojechać?
W pobliżu wodospadów dojazd na Kravice jest dobrze oznakowany (jechaliśmy od strony Medjugorje). Natomiast od granicy chorwacko-bośniackiej Kravice dzieli zaledwie 20 kilometrów. Po jej przekroczeniu należy kierować się na miejscowość Ljubuški, a tam odbić na południowy-wschód drogą M6. Dalej podążać za znakami 🙂 Dubrovnik – Kravica 136 km, Split – Kravica 149 km, Makarska – Kravica 66 km.
Wodospady Kravica cena – aktualizacja styczeń 2022r.
Z każdym nowym sezonem Wodospady Kravica stają się coraz popularniejsze. Trudno dziwić się Bośniakom, że za oglądanie jednej z największych atrakcji turystycznych kraju zaczęli pobierać opłaty.
Najnowszy cennik ze stycznia 2022 roku wygląda następująco:
- cena biletu na Wodospady Kravica dla osoby dorosłej to 20KM (ok. 44 zł.)
- bilet wstępu dla grup uczniów w wieku od 7 do 18 lat wynosi 5 KM (ok. 11 zł.)
- wejście dla dzieci poniżej 7 roku życia jest darmowe
Bilet wstępu obejmuje zwiedzanie wodospadu Koćuša zlokalizowanego ok. 20 km na północ od Kravicy oraz wstęp do muzeum monasteru Humac.
Jeżeli jedziesz do Bośni na dłużej, zajrzyj też do naszego wpisu opisującego trasę przez cały kraj, idealną na intensywny tydzień: Bośnia i Hercegowina. 8 miejsc, które warto zobaczyć
Niebezpieczna strona kultury
Ivan Čolović, Bałkany. Terror kultury.
Czy kultura może być niebezpieczna? Co się dzieje kiedy służy jako narzędzie w rękach nacjonalistów? Ivan Čolović nie próbuje ukrywać negatywnego stosunku do narodowych fanatyków. Opisując procesy i konkretne zjawiska, które mają na celu podporządkowanie sobie serbskiej kultury przez radykalną prawicę, pokazuje jak groźną postać mogą przybierać mity o “duchowej przestrzeni narodowej”. Kultura – zdaniem Ivana Čolovića – może uniemożliwiać porozumienie nie tylko między sąsiadującymi ze sobą krajami, ale też między obywatelami jednego państwa.
Pingback: Wodospady Krka. Park Narodowy w sercu chorwackiej Dalmacji - dwakapi.pl
Pingback: Jeziora Bacińskie. Chorwacja nad jeziorem? Dlaczego nie - dwakapi.pl