Włochy

Włochy. Alberobello – bajkowe miasteczko trulli

Alberobello

Szukam w wyobraźni innych skojarzeń i tylko “ta bajka” przychodzi mi do głowy. Bo do czego porównać to miasteczko? Niewielkie, bielone domki trulli pokryte łupkową dachówką, brukowane uliczki, mnóstwo kwiatów i zieleni? Miasteczko z bajki – nie chce być inaczej.

Żeby zrozumieć skojarzenie wystarczy rzut oka na niewielkie apulijskie domy: malutkie proste budynki zakończone pnącym się w niebo stożkowym dachem. Na dachach malowane tajemnicze symbole. Już jedno trullo wzbudza zainteresowanie, a co dopiero całe miasteczko takich białych domków.

Alberobello

Co to są trulli?

Same trulii nie są za to czymś wyjątkowym w Apulii. Mija się tam trulli małe i większe, świeżo odmalowane i nadgryzione zębem czasu, przerobione na hotele o wysokim standardzie i służące jako spichlerz w gospodarstwie domowym… W Apulii nic nadzwyczajnego, ale już w skali Europy  i owszem. Takie konstrukcje powstawały w Afryce i Azji, ale skąd trullii na południu starego kontynentu? Jedna teoria zakłada, że to po to aby obejść prawo podatkowe od skończonych budynków – trulli są bowiem zbudowane z ułożonych na siebie kamieni, przez co rozebranie ich jest szybkie i mało skomplikowane.

Według innej hipotezy to wydany przez Ferdynanda I Aragońskiego zakaz budowania stałych domów sprawił, że chłopi na swoje potrzeby stworzyli nowy rodzaj architektury: prosty, nieskomplikowany, gotowy do zdemontowania w każdej chwili, a do tego praktyczny. Grube ściany dawały potrzebny latem chłód, zimą zaś zatrzymywały ciepło. Układane w stożki łupkowe dachy malowana na łupkowych dachach tajemnicze symbole zodiakalne i religijne miały zapewnić mieszkańcom pomyślność.

Trulli łączyły w sobie przyziemność codziennego bytu i dbałość o odrobinę mistyki, profanum połączone z sacrum – ot, samo życie, tyle że w niezwykłej scenerii.

Alberobello zwiedzanie

Niestety samo Alberobello płaci wysoką cenę za swoją wyjątkowość – w centrum miasteczka trudno szukać zwykłego, codziennego życia. Jak zdecydowana większość miejsc wyjątkowych jest turystycznym produktem przygotowanym na przyjęcie tłumów przyjezdnych. Tłumy nie zawodzą i przybywają licznie dlatego na wizytę zdecydowanie polecamy czas poza szczytem sezonu turystycznego.

Zobacz też: Bari: co zobaczyć i zwiedzić w stolicy Apulii?

Można też szukać trulli na własną rękę. Wyłaniają się nagle zza zakrętu w apulijskich wioskach. Przycupnięte za płotami dziwią mniej, są bardziej u siebie niż ich miejscy bracia. Zdarza się, że nadal stanowią część gospodarstwa służąc za spichlerze, inne po renowacji są agroturystyczną odpowiedzią na luksusowe hotele z Arbellobello.

Informacje praktyczne

Alberobello położone jest w Apulii, najlepiej dojechać tam samochodem. Kursują też autobusy publiczne FSE z Bari – podróż trwa 90 minut i kosztuje 3,90€. Z Bari Stazione Centrale za 4,50 € można też pojechać pociągiem, podróż trwa również 90 minut. Najlepiej wcześniej  sprawdzić rozkład jazdy, szczególnie jeśli planujecie pojechać tam w niedzielę lub dzień wolny.

Rozkład jazdy znajdziecie tutaj.

Przeczytaj więcej o symbolu włoskiego designu –> Kawiarki Bialleti

kawiarki bialetti

0 comments on “Włochy. Alberobello – bajkowe miasteczko trulli

Leave a Reply