Polska W góry z dzieckiem

Wielki Kopieniec – szlak z Toporowej Cyrhli. Piękny a niedoceniany

wielki kopieniec panorama

Wielki Kopieniec mierzy nieco ponad 1300 metrów n.p.m. – jak na Tatry niezbyt imponująco. Tymczasem łatwy szlak z Toporowej Cyrhli zabiera nas na jedną z najbardziej malowniczych panoram w tej części Tatr. 

Wielki Kopieniec (zielony szlak z Toporowej Cyrhli)

To nasze największe odkrycie ostatnich lat w polskich górach. Wielki Kopieniec do tej pory w naszej świadomości po prostu nie istniał. Liczący dokładnie 1328 m n.p.m. szczyt leży nieopodal Doliny Suchej Wody wzdłuż, której wije się szlak do Murowańca i Doliny Gąsienicowej. U stóp góry rozciąga się piękna Polana Kopieniec (Polana pod Kopieńcem). Przycupnęło to kilka drewnianych szałasów, a wiosną pojawia się tu dywan krokusów. Nadal jest też prowadzony wypas kulturowy owiec.

Skojarzenie z Chochołowską? Całkiem zasadne. Polana Kopieniec to wersja alternatywna dużo popularniejszej (i zadeptywanej) Chochołowskiej. W maju na szlaku spotkaliśmy kilkanaście osób.

Szlak rozpoczyna się na parkingu w najbardziej wysuniętej na wschód dzielnicy Zakopanego: Toporowej Cyrhli (koszt parkingu: 25zł). Trakt prowadzi najpierw między gospodarstwami, a następnie wchodzi do lasu, gdzie łagodną ścieżką zaczyna piąć się do góry. Wkrótce przekraczamy granice Tatrzańskiego Parku Narodowego a szlak nabiera tatrzańskiego charakteru – pojawiają się kamienie, a wiosną część trasy jest oblodzona. To na pewno nie jest trasa na wózek z dzieckiem, ale dla 3-latka lubiącego wyzwania – szlak idealny.

tatry trasy dla dzieci
Ostatnie podejście pod Polanę Kopieniec

Trudności może sprawiać ostatnie podejście. Szlak pokryty jest tu dużymi, wyślizganymi kamieniami, a trakt dość szybko zaczyna zdobywać ostatnie 100 metrów przewyższenia. W nagrodę, po wejściu na Polanę Kopieniec otwiera się przed nami piękny widok na halę i tatrzańskie szczyty. Dojście do polany z parkingu zajmuje ok. 45 minut.

wielki kopieniec widok
Widok z Wielkiego Kopieńca

Szlak na Wielki Kopieniec z Polany Kopieniec

By zdobyć Wielki Kopieniec musimy jeszcze nadłożyć ok. 25 minut drogi. Szlak jest w tym miejscu już dość stromy, ale w górę 3-latek może spokojnie go pokonać. W dół konieczna jest asekuracja ze strony dorosłego. Widok z Wielkiego Kopieńca uznawany jest za jeden z najpiękniejszych na Tatry. Pasmo rozciąga się tutaj od Hawrania do Osobitej. Szczyt można zdobyć robiąc pętlę wokół Polany Kopieniec, co czyni ten szlak jeszcze bardziej atrakcyjny.

trasy w tatrach z dzieckiem
Polana Kopieniec. Tak jak na Polanie Chochołowskiej, wiosną pojawia się tu dywan krokusów.

Wielki Kopieniec z dzieckiem

Czy to dobry szlak do wędrówki z najmłodszymi? Dużo zależy od zapału i zdolności małego piechura. W drodze do Polany Kopieniec jeszcze w maju leżało sporo śniegu i zamarzniętego lodu. Jest też kilka mocniejszych podejść. W naszym wypadku to dodatkowa wartość bo mały zawodnik lubi gdy “są przeszkody” a zdecydowanie pogardza przygotowanymi ścieżkami (jak na Rusinową Polanę) 😉

Trudniejsze technicznie jest też podejście już pod sam szczyt. Również przy zejściu trzeba zachować ostrożność (zwłaszcza idąc z nosidłem). W skali tatrzańskiej to jednak miejsce stosunkowo łatwe i na pewno warte odrobiny zachodu. Polana z chatami to też znakomite miejsce na mały piknik dla całej rodziny.

0 comments on “Wielki Kopieniec – szlak z Toporowej Cyrhli. Piękny a niedoceniany

Leave a Reply