Polska W góry z dzieckiem

Magurka i Czupel. Szybki i łatwy trekking w Beskidzie Małym

Chodzenie po górach z dzieckiem sprawiło, że odkrywamy miejsca, do których pewnie byśmy nie trafili. Tak jak Magurka Wilkowicka w Beskidzie Małym – przyjemne miejsce na niedzielny spacer lub na przystanek w drodze na Czupel. To co, jedziemy?

Magurka leży na granicy Wilkowic i Międzybrodzia Bialskiego a więc tuż obok Bielska-Białej. Prowadzi na nią wiele szlaków, ale dla osób z małymi dziećmi bardzo wygodny i dostępny dla wózków jest szlak niebieski z Przełęczy Przegibek.

Zobacz też inny ciekawy szlak w Beskidzie Małym: Leskowiec. Szlaki, schronisko i trasa śladem białych serc na szczyt

Szlak niebieski: Przełęcz Przegibek – Magurka (50 minut)

Na Przełęcz Przegibek w Beskidzie Małym (663 m n.p.m.) bardzo łatwo dojechać, z Gliwic to zaledwie 1,5 godziny. Na miejscu jest parking, gdzie można zostawić samochód i później wystarczy już ruszyć do góry szeroką drogą. Sam szlak momentami odbija w las, gdzie przypomina tradycyjny górski szlak, ale można kontynuować podejście drogą do samego schroniska – idealne rozwiązanie dla osób z wózkami.

Trasa: Przełęcz Przegibek w Beskidzie Małym – Schronisko PTTK Na Magurce | mapa-turystyczna.pl

Schronisko Magurka

Na Magurce znajduje się murowane schronisko PTTK z początku wieku (dla wielbicieli tego smaku – sprzedają czeską Kofolę ;)) oraz szerokie polany, z których roztacza się widok na Beskid Śląski, Mały oraz Żywiecki: na Babią Górę, Pilsko i Wielką Raczę oraz Baranią Górę, Skrzyczne i Klimczok.

W ciepłe dni miejsce to tętni życiem i gwarem dziecięcych zabaw – ze względu na stosunkowo łatwe podejście to cel wycieczek dla wielu rodzin z dziećmi stąd panuje tam radosny piknikowy klimat.


Czupel

Jeśli mamy ochotę przedłużyć nieco nasz spacer możemy kontynuować wędrówkę niebieskim szlakiem i podejść na Czupel (933 m n.p.m), który reprezentuje Beskid Mały w Koronie Gór Polski – z Magurki to niecała godzina bardzo przyjemnym szerokim szlakiem. Nie ma tu zbyt wielu podejść, początkowo szlak prowadzi raz delikatnie w górę raz w dół, jedyne niewielkie podejście jest tuż przed szczytem.

Sam szczyt nie oferuje w zasadzie niczego, jest po prostu wzniesieniem z tabliczką informującą, że Czupel został zdobyty. Jest tam natomiast trochę miejsca, gdzie można rozłożyć matę i chwilę odpocząć. Co prawda widoków nie będzie, ale dzieci z pewnością będą potrzebowały wytchnienia przed powrotem. Droga z Czupla na Magurkę to około 45 minut.

To naprawdę przyjemne i proste szlaki, które sprawdzą się zarówno na pierwsze wyjście z dzieckiem w góry w chuście czy w wózku, jak i ze starszym potomstwem. Magurka poleca się na weekend 🙂

Zobacz też: Maciejowa i Gorce. Pierwszy trekking z niemowlakiem


 

0 comments on “Magurka i Czupel. Szybki i łatwy trekking w Beskidzie Małym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.