Każda nasza podróż zaczyna się od książki. Jest dla niej inspiracją, kontekstem, przygotowaniem, czasem komentarzem, do którego próbujemy się ustosunkować. Stąd nasz wybór książek jest wysoce subiektywny; polecamy to, co sami przeczytaliśmy albo po co chętnie byśmy sięgnęli.
Historia pewnego mostu
Geert Mak, Most
Most Galata to serce i jeden z symboli Stambułu. Charakterystyczny, pojawia się na większości widokówek z miasta. Tętniący życiem, wielopoziomowy, w górnej części oblegany przez drobnych kupców i wędkarzy, zarzucających sieci w wodach odnogi Bosforu. Poniżej, w klimatycznych restauracjach, przesiadują turyści mamieni widokiem na stare miasto. Miejsce to stało się główną osią książki holenderskiego pisarza Geerta Maka. Opowiada o Turcji z perspektywy stałych bywalców mostu. Dla każdego, kto stanął choć raz na nim stanął – lektura obowiązkowa, a przy okazji przyjemnie interesująca.
Hüzün, czyli turecka melancholia
Orhan Pamuk, Stambuł. Wspomnienia i miasto. Kraków 2008.
Piękna opowieść noblisty o mieście jego dzieciństwa. Pisząc o Stambule z perspektywy pięćdziesięcioletniego mężczyzny, autor wraca myślami do swoich wspomnień, opisuje życie rodzinne, odtwarza topografię i atmosferę nadbosforskiego miasta – miasta pełnego kontrastów, gdzie kultura osmańska przenika się z zachodnioeuropejską a bieda sąsiaduje z bogactwem. Ta przesycona melancholią i nostalgią książka dodatkowa wzbogacona jest wieloma fotografiami przedstawiającymi stambulskie widoki i codzienne życie miasta.
Ciągłe pomiędzy
Witold Szabłowski, Zabójca z miasta moreli. Wołowiec 2010.
Tak jak Stambuł symbolicznie rozdarty jest przez Bosfor na część europejską i część azjatycką, tak Turcja ciągle stoi w rozkroku pomiędzy Wschodem a Zachodem, eurosceptycyzmem a europeizacją, laicyzacją a konserwatyzmem… Jak to wszystko ze sobą pogodzić? Jak stworzyć spójny obraz kraju rozdartego między dwa wzorce kultury? W czasie lektury reportaży Witolda Szabłowskiego poświęconych współczesnym Turkom, ich ojczyzna zarysowuje się nam jako kraj sprzeczności, kraj ciągle zawieszony między dwoma zupełnie różnymi od siebie światami. W 2018 roku autor wydał książkę pod nowym tytułem: Merhaba. Reportaże z tomu “Zabójca z miasta moreli” i osobisty słownik turecko-polski.
O Stambule i Mickiewiczu
Max Cegielski, Jegografia Mickiewicza „Kontynenty” 1/2014
A może spojrzeć na Stambuł dziewiętnastowieczny taki, jakim zobaczył go nasz wieszcz? Jak wiadomo, to tam przecież udał się Adam Mickiewicz w drogę, która okazała się być jego ostatnią. „Mistycy, heretycy, emisariusze, emigranci, agenci, spiskowcy, patrioci, zdrajcy, mnisi, arystokraci wszelkich nacji i religii – czego w tym kotle stambulskim szukał wtedy polski wieszcz?” pyta Max Ciegielski i podaje nam reportaż, w którym odkrywa słabo znane oblicze Mickiewicza-aktywisty w ówczesnym Konstantynopolu. Warto dopiąć do przewodnika.
0 comments on “Turcja. Co przeczytać przed wyjazdem?”