Co przeczytać? Turcja

Turcja. Co przeczytać przed wyjazdem?

Każda nasza podróż zaczyna się od książki. Jest dla niej inspiracją, kontekstem, przygotowaniem, czasem komentarzem, do którego próbujemy się ustosunkować. Stąd nasz wybór książek jest wysoce subiektywny; polecamy to, co sami przeczytaliśmy albo po co chętnie byśmy sięgnęli.


Historia pewnego mostu
Geert Mak, Most

Most Galata to serce i jeden z symboli Stambułu. Charakterystyczny, pojawia się na większości widokówek z miasta. Tętniący życiem, wielopoziomowy, w górnej części oblegany przez drobnych kupców i wędkarzy, zarzucających sieci w wodach odnogi Bosforu. Poniżej, w klimatycznych restauracjach, przesiadują turyści mamieni widokiem na stare miasto. Miejsce to stało się główną osią książki holenderskiego pisarza Geerta Maka. Opowiada o Turcji z perspektywy stałych bywalców mostu. Dla każdego, kto stanął choć raz na nim stanął – lektura obowiązkowa, a przy okazji przyjemnie interesująca.


StambulHüzün, czyli turecka melancholia
Orhan Pamuk, Stambuł. Wspomnienia i miasto. Kraków 2008.

Piękna opowieść noblisty o mieście jego dzieciństwa. Pisząc o Stambule z perspektywy pięćdziesięcioletniego mężczyzny, autor wraca myślami do swoich wspomnień, opisuje życie rodzinne, odtwarza topografię i atmosferę nadbosforskiego miasta – miasta pełnego kontrastów, gdzie kultura osmańska przenika się z zachodnioeuropejską a bieda sąsiaduje z bogactwem. Ta przesycona melancholią i nostalgią książka dodatkowa wzbogacona jest wieloma fotografiami przedstawiającymi stambulskie widoki i codzienne życie miasta.


szabłowskiCiągłe pomiędzy
Witold Szabłowski, Zabójca z miasta moreli. Wołowiec 2010.

Tak jak Stambuł symbolicznie rozdarty jest przez Bosfor na część europejską i część azjatycką, tak Turcja ciągle stoi w rozkroku pomiędzy Wschodem a Zachodem, eurosceptycyzmem a europeizacją, laicyzacją a konserwatyzmem… Jak to wszystko ze sobą pogodzić? Jak stworzyć spójny obraz kraju rozdartego między dwa wzorce kultury? W czasie lektury reportaży Witolda Szabłowskiego poświęconych współczesnym Turkom, ich ojczyzna zarysowuje się nam jako kraj sprzeczności, kraj ciągle zawieszony między dwoma zupełnie różnymi od siebie światami. W 2018 roku autor wydał książkę pod nowym tytułem: Merhaba. Reportaże z tomu “Zabójca z miasta moreli” i osobisty słownik turecko-polski.


O Stambule i Mickiewiczu
Max Cegielski, Jegografia Mickiewicza „Kontynenty” 1/2014

A może spojrzeć na Stambuł dziewiętnastowieczny taki, jakim zobaczył go nasz wieszcz? Jak wiadomo, to tam przecież udał się Adam Mickiewicz w drogę, która okazała się być jego ostatnią. „Mistycy, heretycy, emisariusze, emigranci, agenci, spiskowcy, patrioci, zdrajcy, mnisi, arystokraci wszelkich nacji i religii – czego w tym kotle stambulskim szukał wtedy polski wieszcz?” pyta Max Ciegielski i podaje nam reportaż, w którym odkrywa słabo znane oblicze Mickiewicza-aktywisty w ówczesnym Konstantynopolu. Warto dopiąć do przewodnika.

0 comments on “Turcja. Co przeczytać przed wyjazdem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.