Polska W góry z dzieckiem

W sam raz na pierwszy raz: Stecówka z Kubalonki (Beskid Śląski)

Ten szlak jest wymarzony do pierwszych kroków Malucha w górach: krótki, prosty i przyjemny. Jeśli więc zastanawialiście się, gdzie pojechać na pierwszy wypad z dzieckiem to odpowiedź jest prosta: do Wisły, a następnie z Kubalonki na Stecówkę. 

Dobrze jest mieć takie miejsca, co do których jesteśmy pewni, że będzie przyjemnie. Jednym z takim bardzo niewymagających kierunków jest Stecówka – o każdej porze roku, na bardzo szybki wypad, dłuższy piknik, zwykły spacer. O dziwo, niewiele tam ludzi, za to można spotkać stada pasących się owiec na polanie przy schronisku. Co prawda ostatnimi czasy widoki psuje przedłużający się remont schroniska, ale to tylko chwilowe utrudnienie.
W zasadzie szlak jest na tyle łatwy i dobrze znany, że zastanawialiśmy się czy w ogóle o nim pisać. Natomiast w swojej prostocie ma on wiele uroku toteż warto o nim przypominać 🙂

Żeby dojechać do szlaku trzeba kierować się z Wisły na Istebną – konkretnie na Przełęcz Kubalonka. Tam można zostawić samochód i przejść pierwszą część trasy pieszo, jednak polecamy podjechać dalej na Przełęcz Szarcula – jadąc od Wisły trzeba na Kubalonce skręcić w lewo. Do Przełęczy Szarcula prowadzi asfaltowa droga bez pobocza a samochody jeżdżą tamtędy dość często, stąd przyjemniej ominąć ten pierwszy fragment szlaku, szczególnie jeśli jedziemy z dziećmi.

Na przełęczy Szarcula jest parking, gdzie można zostawić samochód – ostatnim razem nikt nie pobierał za niego opłaty. Następnie mamy do wyboru dwie drogi.

Szlak czerwony: Przełęcz Szarcula – Stecówka (1 godzina 3 minuty)

Szlak czerwony wchodzi w las zaraz przy parkingu i prowadzi do samej Stecówki. Należy być uważnym bo łatwo go zgubić – nie wiem czy jest to kwestia oznaczenia czy też autosugestia żeby trzymać się blisko idącej równolegle drogi, ale nam zdarzyło się to dwukrotnie i wiem, że nie byliśmy jedyni. Zaraz na początku szlaku są ciekawe formacje skalne nazywane Dorkową Skałą. Ten szlak to taki typowy szlak w lesie, idealny na niedługi spacer z dzieckiem w nosidle.

Asfaltowa Droga: Przełęcz Szarcula – Stecówka (ok. 30 minut)

Druga możliwość to wybranie asfaltowej drogi, która również doprowadzi nas pod samo schronisko na Stecówce. Jest to świetna opcja dla dzieci w wózkach, na rowerkach lub kiedy po prostu mamy ochotę na niezobowiązujący spacer w przyjemnym otoczeniu. Na początku drogi znajduje się wieża myśliwska, z której rozciąga się bardzo ładny widok na Jezioro Czerniańskie i rezerwat Wisła – po lewej stronie zza drzew wyłania się rezydencja prezydenta RP – Zameczek Dolny. Po widokach na początku droga prowadzi już raczej wśród drzew.Stecówka

Stecówka to w zasadzie przysiółek będący częścią wsi Istebna. Na polanie znajduje się prywatne schronisko, które aktualnie (2019) jest w remoncie. Czynny jest niewielki sklepik, w którym można kupić napoje i przekąski natomiast część noclegowa jest nieczynna. Pod schroniskiem jest wiata z przeznaczeniem na ognisko i kilka drewnianych stołów z ławkami, przy których można posiedzieć. Należy raczej trzymać się blisko schroniska gdyż położona tuż obok polana jest przeznaczona pod wypas owiec i właściciele proszą żeby z niej nie korzystać.


Ze schroniska już rzut beretem do kościółka, z którego znana jest Stecówka. Niestety oryginalny budynek spłonął w pożarze w 2013 roku. Żywioł był na tyle potężny, że zostało z niego jedynie kilka kamieni i nadpalony dzwon. Z tych pozostałości postawiono kaplicę dla Matki Boskiej Fatimskiej, pod wezwaniem której jest kościół. Samą świątynię odbudowano w takim samym stylu i oddano do użytku już trzy lata po pożarze. W niedzielę odbywają się w nim msze święte o 9:00 i 11:00, natomiast w soboty często można trafić na ślub – nowożeńcy chętnie wybierają malowniczy kościółek na miejsce ceremonii.

 

A może dalej? Pietraszonka lub ScHrONISKO Przysłop

Jeśli macie ochotę na dłuższy spacer, ostatnim punktem wyjścia wcale nie musi być Stecówka. Wychodzi stamtąd czerwony szlak, którym można dojść do schroniska Przysłop a późnej na Baranią Górę lub w drugą stronę na Pietraszonkę, gdzie działa Chatka Akademickiego Klubu Turystycznego przy Politechnice Śląskiej. I tak jak pierwsza możliwość to dłuższy półtoragodzinny szlak, druga to godzinny spacer – oba raczej dla starszych dzieci, niestety nie są one już tak łatwe jak asfaltowa droga na samą Stecówkę.

0 comments on “W sam raz na pierwszy raz: Stecówka z Kubalonki (Beskid Śląski)

Dodaj komentarz