Polska W góry z dzieckiem

Soszów przez Przełęcz Beskidek z Wisły Jawornika (w tym dwie piękne polany na popas)

soszów przez przełęcz beskidek

Niepozorny szlak z Wisły Jawornik na Przełęcz Beskidek i dalej na Soszów okazał się dla nas małym odkryciem. Na mapie prezentuje się jak zwyczajny łącznik z Głównym Szlakiem Beskidzkim, ale na mapie nie można podejrzeć widoków 😉 Jak na Beskid Śląski, kilka panoram z tego szlaku jest naprawdę wartych przejścia. 

Przełęcz Beskidek, o której mowa, znajduje się w Beskidzie Śląskim między Wielką Czantorią a Małym Soszowem (w Śląskim jest jeszcze jedna Przełęcz Beskidek – niedaleko Orłowej). Między tymi dwoma szczytami biegnie czerwony Główny Szlak Beskidzki – to właśnie do niego dochodzi zielony szlak z Jawornik.

Zielony szlak: Jawornik – Przełęcz Beskidek (40 minut)

Szlak zaczyna się w Jawornikach w centrum i 20 minut prowadzi ulicą. Jeśli dojeżdżacie samochodem, przyjemniej zaparkować na końcu drogi i pójść od razu w górę poza zabudowaniami.

szlak na soszów z wisły jawornik

Linia zabudowań kończy się tuż za restauracją U Fojta, najlepiej tam rozejrzeć się za miejscem parkingowym. Jest tam co prawda parking restauracji, z którego skorzystaliśmy bo była zamknięta, ale w normalne dni jest przeznaczony dla klientów. Natomiast jest to cicha i spokojna ulica, na pewno uda się gdzieś zostawić samochód.

Od restauracji szlak prowadzi ulicą Brańców w górę. Wystarczy minąć kilka domów i zaczyna się las. Od tej pory idzie się jednostajnie pod górę.

To co atrakcyjne na tym szlaku, to kilka otwartych łąk, z których rozciąga się piękny widok na Beskid Śląski.

soszów

Przy jednej z nich, ostatniej przed Przełęczą Beskidek, znajduje się platforma widokowa, kilka drewnianych ław i miejsce na ognisko. Jednym słowem doskonałe miejsce na dłuższe nicnierobienie 🙂 W oddali można dostrzec m.in. najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne.

 

Czerwony szlak na Soszów do którego dochodzimy, biegnie granicą. Po drugiej stronie rozciąga się widok na Beskid Śląsko-Morawski w Czechach. Co ciekawe, przez przełęcz przechodziła kiedyś leśna droga z Wisły Jawornika do czeskiego Nydku a na samej przełęczy znajdowało się przejście graniczne Beskidek-Beskydek. Zostało zlikwidowane po tym jak weszliśmy do strefy Schengen w 2007 roku.

Gdzie jeszcze nam się spodobało w Beskidzie Śląskim? Sprawdź Kotarz i Hala Jaworowa z Przełęczy Salmopolskiej. Łatwy szlak dla dzieci

szlak na soszów

Czerwony szlak: Przełęcz Beskidek – Soszów Wielki (1 godzina)

Przełęcz Beskidek wcale nie musi więc być ostatnim punktem wycieczki. Można stamtąd pójść przyjemnym spacerem na Soszów Wielki. Jeśli nie chcecie zdobywać szczytu a liczycie na przyjemny odpoczynek, przed samym szczytem znajduje się Schronisko na Soszowie Wielkim. Stąd do szczytu jest jeszcze pół kilometra szlaku i 100 metrów przewyższeń.

 

Ta trasa daje bardzo dużo możliwości. Będzie idealna na sprawdzenie się w warunkach testowania wędrówek z dziećmi 😉 Nawet jeśli po 20 minutach okaże się, że z dalszego spaceru nici, to wszyscy i tak będą zadowoleni. Dla nas był to pierwszy wypad w góry 2+2 i możliwość zakończenia trasy w wielu – atrakcyjnych – punktach była naszym sprzymierzeńcem 🙂 

soszów szlak z wisły

Soszów i co dalej? Na Stożek!

Nie ma co ukrywać, że w warunkach “bezdzietnych” trasa na Soszów nie będzie dużym wyzwaniem do pokonania. Dlatego jeśli mamy ciągle siły warto wybrać się dalej – na Stożek, gdzie też znajduje się Schronisko PTTK na Stożku. Trasa jest łatwa, z niewielką ilością przewyższeń, a przez większą część szlaku wędrujemy przyjemnym, szerokim traktem.

Zobacz też nasze inne pomysły na wędrówki w góry z dziećmi:

 

Beskid Śląski i Żywiecki

Stecówka z Kubalonki – w sam raz na pierwszy raz z dzieckiem

Hala Boracza z dzieckiem. Krótki trekking z Żabnicy

Kolejka na Szyndzielnię i Klimczok. Prosta trasa na trek z dzieckiem

Błatnia. 4 idealne szlaki na dłuższy wypad z dzieckiem

Beskid Mały

Magurka i Czupel. Szybki i łatwy trekking w Beskidzie Małym

Beskid Makowski

Lubomir – ze schroniska na Kudłaczach do obserwatorium

Gorce

Maciejowa i Gorce. Pierwsza trasa z niemowlakiem

Sudety

Borówkowa w Górach Złotych

Biskupia Kopa – dwa szlaki i brzdąc na pokładzie

0 comments on “Soszów przez Przełęcz Beskidek z Wisły Jawornika (w tym dwie piękne polany na popas)

    Leave a Reply