Co przeczytać? Rumunia

Rumunia. 5 książek, które warto przeczytać

Każda nasza podróż zaczyna się od książki. Jest dla niej inspiracją, kontekstem, przygotowaniem, czasem komentarzem, do którego próbujemy się ustosunkować. Stąd nasz wybór książek jest wysoce subiektywny; polecamy to, co sami przeczytaliśmy albo po co chętnie byśmy sięgnęli.

 

Pozycja obowiązkowa
Małgorzata Rejmer, Bukareszt

Jeden z najlepszych reportaży ostatnich lat traktujący o regionie Europy Środkowej. „Bukareszt” to opowieść o Rumunii i rumuńskości na przestrzeni lat. Rejmer wnika w głąb rumuńskiej natury, zagłębia się w jej komunistyczną historię, ale śledzi też jej współczesność – często naznaczoną tym co minione. Bukaresztańskie psy, złowieszcze myśli o trzęsieniu ziemi, budowa pałacu Ceausescu i ucieczka geniusza Karpat z rozgrzanej rewolucyjną emocją stolicy. Rumunia Rejmer to pełnokrwista kraina, świadoma swoich ograniczeń, ale wartko płynąca przez dzieje historii.

 

stasŚrodkowoeuropejska księga
Andrzej Stasiuk, Jadąc do Babadag

„Jadąc do Babadag” to książka, która tylko siłą przyzwyczajenia trzyma się jeszcze na regale naszej biblioteczki. Czytana wielokrotnie, zabierana w świat (do Rumunii, a jakże), ale też do dalekiej Azji. Nagrodzona literacką Nagrodą Nike jest kwintesencją „stasiukowego” stylu. Choć miasteczko Babadag leży w Rumunii, autor opowiada o całej Europie Środkowej, choć nie tyle geografia ma tu znaczenie – a raczej stan środkowoeuropejskiej świadomości. Ale nawet jej dosłowny odbiór, sprawia, że po lekturze nasze myśli rozpala nie Paryż czy Wiedeń, ale Baia Mare, Korcza czy Sfantu Gheorghe…

luft
Wspomnienia z Rumunii i Mołdawii

Bogumił Luft, Rumun goni za happy endem

Rumun goni za happy endem to opowieść o starym dobrym małżeństwie pewnego Polaka z Rumunią. Bogumił Luft, dziennikarz, publicysta i dyplomata, zwierza się czytelnikowi z tego, co przeżył w tym ponad trzydziestoletnim związku z Rumunami i Mołdawianami. Dramat postsowieckiego dziedzictwa Mołdawii, którego skutki złowrogo dają o sobie dziś znać na sąsiedniej Ukrainie, zmagania dumnego i lekceważonego narodu rumuńskiego w walce o historyczny sukces to tylko główny zarys tej znakomitej książki. To przede wszystkim szalenie ciekawa osobista opowieść, w której reporterski zapis przeplata się ze wspomnieniami, a esej historyczny z polityczną analizą sytuacji na pograniczu Europy. (nota wydawcy)

Zainteresowany Rumunią? Polecamy nasz tekst Bukowina. Rumunia w miniaturze i malowane cerkwie

boiaDla dociekliwych
Lucian Boia, Dlaczego Rumunia jest inna?

Autor stawia sobie za cel objaśnienie przeszłości oraz teraźniejszości Rumunii czytelniczkom i czytelnikom, którzy wiedzą o tym kraju mało lub prawie nic. Osobom z Rumunią obeznanym proponuje natomiast nowe spojrzenie na jej dzieje. Poznanie historii przestrzeni rumuńskiej ułatwia znalezienie odpowiedzi na tytułowe pytanie: dlaczego Rumunia jest inna? (nota wydawcy)

 

Powrót do czasów Ceaușescu
Dan Lungu, Jestem komunistyczną babą!  Wołowiec 2009.

Mija kilka lat od odzyskana wolności a w oku kręci się łezka za starym ustrojem. Historia jakby znajoma? Tak, bowiem nie tylko u nas spotkać można jednostki z rozrzewnieniem wspominające lata komunizmu. Na rumuńskim podwórku także są tacy, którzy raz, dwa wróciliby do tamtych czasów. A czasy z dużą dawką humoru opisane zostały przez Dan Lungu w Jestem komunistyczną babą! Lekka lektura i przyjemna.

0 comments on “Rumunia. 5 książek, które warto przeczytać

Dodaj komentarz