Czechy W góry z dzieckiem

Radhost szlakiem przez Radegast. Beskid Śląsko-Morawski na wyciągnięcie ręki

Radhost szlak przez Radegast

Radhost zdobyty szlakiem przez Radegast to widokowy spacer w sercu Beskidu Śląsko-Morawskiego, ledwie godzinę drogi za naszą południową granicą. Rzadko zdarzają się też tak wysoko położone trakty (ponad 1000 m n.p.m.), które spokojnie można pokonać z dziecięcym wózkiem.

Trudno przejechać przez Czechy i nie natknąć się chociaż raz na ślady Radegasta (Radogosta). Co prawda są to głównie zabiegi marketingowe popularnej tam marki piwa, ale jednak wizerunek słowiańskiego boga jest na północy kraju niemal tak wszechobecny, jak pomniki św. Jana Nepomucena.

Beskid Śląsko-Morawski i Przełęcz Pustevny

Beskid Śląsko-Morawski to urokliwe pasmo niewysokich gór w Czechach tuż przy granicy ze Słowacją. Jego południowo-zachodnia część jest na wyciągnięcie ręki od polskiej strony. I warto to wykorzystać bo szlak, który dziś Wam proponujemy jest atrakcyjny widokowo i ma duży potencjał wypoczynkowy 🙂

Pierwszym punktem na trasie jest Przełęcz Pustevny. Jest ona o tyle prosta do osiągnięcia z dziećmi, że prowadzi do niej droga od miejscowości Rožnov pod Radhoštěm. Na górze jest bardzo duży parking, gdzie w parkomacie można zapłacić gotówką lub kartą (100 koron za cały dzień, w weekendy 150). Stamtąd krótkim spacerkiem po kilku minutach dojdziemy do niebieskiego szlaku prowadzącego na Radhost.

A jeśli chcecie połączyć góry i naturę z poprzemysłowym klimatem, w drodze na Radhost zajrzyjcie do Ostrawy:  Dolne Witkowice. Co zostało z największej huty w Czechach?

Sama Przełęcz jednak też jest warta uwagi i warto zatrzymać się tam chociaż na chwilę chociażby dla zwracających uwagę dwóch charakterystycznych kolorowych budynków. To Libušín i Maměnka – drewniane secesyjne schroniska z końca XIX wieku z elementami wołoskimi, które dzisiaj stanowią jedną z atrakcji turystycznych okolicy.

Zostały zaprojektowane przez znanego austro-węgierskiego architekta Dušana Jurkoviča i przez lata były obecne w kulturze czeskiej oraz  jej historii; w latach 90. zostały uznane za narodowe zabytki kultury. Niestety Libušín w 2014 roku spłonął i do dziś trwa jego odbudowa, przez co na tę chwilę przełęcz straciła na swoim uroku przez trwające tam prace budowlane.

Szlak niebieski: Przełęcz Pustevny – Radegast – Radhost (1 godzina 20 minut)

Z Przełęczy Pustevny na Radhost prowadzi niebieski szlak, który biegnie w górę po lewej stronie jeśli idziemy od strony parkingu. Początkowo jest to szutrowa droga, która zmienia się w asfaltową – i tak już jest to samego Radhosta: asfalt zamienia się w szuter a później znów szuter w asfalt.

Na trasie nie ma dużych przewyższeń (łącznie 191 m), to raczej spacerowa droga, przez co można spokojnie wybrać się tam z wózkiem. Szczególnie te trekkingowe na dużych kołach nie będą miały problemów z wjechaniem na górę, chociaż wytrwałe dziecko nawet w spacerówce sobie poradzi, tylko dla rodziców pchania więcej 😉



Radegast (1106 m. n.p.m.)

Po 30 minutach spaceru dochodzimy do pierwszego celu na naszej trasie – szczytu Radegasta. Według legend jest to miejsce, gdzie w czasach pogańskich czczono właśnie Radegasta – boga płodności i gościnności. Podobno pierwotnie w miejscu tym stała drewniana figura przedstawiająca bóstwo, jednak została usunięta bądź zniszczona przez przybyłych z misją ewangelizacyjną chrześcijan.

Trzymetrowa rzeźba Albína Poláška, którą możemy dzisiaj oglądać na szczycie pochodzi z 1931 roku. Przedstawia potężnego boga o ciele mężczyzny i twarzy lwa, który w prawej ręku dzierży róg obfitości a w lewej siekierę. To dokładnie ten sam pomnik, który w swoich kampaniach wykorzystują producenci lokalnego piwa Radegast, jeśli więc zdarza Wam się częściej przejeżdżać przez Czechy prawdopodobnie dobrze znacie ten wizerunek 😉

Na szczycie oprócz pomnika jest niewielki bar, przy którym można usiąść i odpocząć przed ruszeniem w dalszą drogą. Jeśli jednak lubicie odpoczywać, mając przed oczami ładne widoki, to warto się wstrzymać z postojem – szczyt Radegasta jest zalesiony, za to to podejściu kilkuset metrów po naszej lewej stronie roztacza się rozległy widok na okolicę i majaczące w oddali góry.

Radhost (1129 m n.p.m.)

Z Radegasta na szczyt Radhosta pozostaje nam około 50 minut. Zwiastunem zbliżającego się szczytu jest widok dużego budynku Horský hotel Radegast – dobre miejsce żeby po zdobyciu Radhosta odpocząć i nacieszyć oczy pięknymi widokami. 

Zanim jednak do niego wrócimy, zdobądźmy cel wycieczki: Radhost pojawia się tuż po wyjściu za zakręt od budynku hotelu. Łatwo go poznać po znajdującym się na nim budynku kościoła.

Otóż jeśli prawdą jest, że kres wierzeniom pogańskim położyło przybycie chrześcijańskich misjonarzy, nieprzypadkowo na Radhoście – uznawanym za miejsce kultu Radegasta, którego pomnik mijaliśmy – znaleźli się oni: Cyryl i Metody.

Pomnik krzewicieli chrześcijaństwa o bizantyjskich korzeniach w miejscu pogańskiego kultu symbolicznie łączy katolicyzm i prawosławie na pogańskim gruncie.

Zabudowania na szczycie Radhosta także nie są przypadkowe: kościół swoją architekturą nawiązuje do stylu bizantyjskiego, a idea zjednoczenia tych dwóch religii bezpośrednio wyrażona jest w napisie nad wejściem: „Miłujcie się, Słowianie i zjednoczcie się we wierze, którą tu głosili święci Cyryl i Metody”. A wszystko to w laickich Czechach 🙂


Oczywiście kontekst religijno-kulturowy jest w tej wycieczce jedynie dodatkowym smaczkiem. Dla wszystkich amatorów górskich wędrówek jest to świetna trasa, szczególnie z dziećmi. Jest  też bardzo dobrze utrzymana, dość łatwa o każdej porze roku (byliśmy tu też zimą), w dodatku oferuje piękne widoki i mnóstwo jagód w sezonie. Nic tylko pakować się i ruszać w drogę 🙂

Gdzie zajrzeć po górskim spacerze? Koniecznie zobacz: Štramberk – beskidzka perełka tuż za granicą

 

0 comments on “Radhost szlakiem przez Radegast. Beskid Śląsko-Morawski na wyciągnięcie ręki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.