Włochy

Murano i Burano – wyspy Laguny Weneckiej. Co zobaczyć i jak dopłynąć?

Burano

Wyspy Murano i Burano to dwie perełki warte zobaczenia na Lagunie Weneckiej.  Wymieniane często na jednym wydechu, a tak od siebie różne. Położone blisko siebie, w sam raz na jednodniową wycieczkę.

Wyspa Murano – piękno zakute w szkle

Murano to wyspa oddalona od Wenecji o 10 minut podróży vaporetto (rodzaj tramwaju na wodzie). Co ją wyróżnia? Kiedy Wenecja dopiero budowała swoją potęgę, przeniosła na pobliską wyspę wszystkie swoje huty szkła żeby uniknąć pożarów w mieście. Z czasem powstało tam coraz więcej hut wytwarzających szkło najwyższej jakości.

murano wyspa
Wyspa Murano momentami bardzo przypomina Wenecję.

Do dzisiaj “szkło Murano” nazywane też “szkłem weneckim” jest kluczowym produktem wyspy, który tworzy jej charakter.

Wiele zakładów oferuje pokazy wyrobu szkła (od 3€ za osobę). W sklepach z pamiątkami mnożą się najróżniejsze szklane wyroby: wazony, abażury, wisiorki, kolczyki, ozdoby wszelkiego rodzaju. Ceny wahają się od kilku zaledwie euro do kilkuset. Dla przeciętnego oglądającego różnica między prawdziwym szkłem Murano a jego podróbką gorszej jakości jest nie do uchwycenia.

murano
Industrialne oblicze Murano. Na wyspie znajduje się wiele hut szkła, a także galerii i obiektów muzealnych.

Prawdziwe szkło weneckie ma jednak swoją wartość i trzeba za nie sporo zapłacić. Zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej o historii szklanych wyrobów w Muzeum Szkła (Museo del Vetro) w Palazzo Giustianin.

Sama wyspa zabudową podobna jest do Wenecji. Przecina ją szeroki kanał główny, do którego wpływają promy dopływające na stację Murano Museo (więcej o tym jak się tam dostać w nnformacjach praktycznych na dole strony). Wzdłuż kanałów znajdują się klimatyczne restaurację i knajpki. To dobre miejsce na popołudniowy spacer i łyk włoskiego espresso.

 

 

W czasie spaceru można też znaleźć typowe zabudowania dla przemysłowego charakteru wyspy, zupełnie niekojarzące się z okolicami Wenecji a przecież spełniające ważną rolę dla przemysłu Republiki Weneckiej, a później miasta Wenecji.

Burano – wyspa kolorów i koronkarstwa

Z kolei Burano eleganckiej Wenecji już nie przypomina. Wręcz przeciwnie – jeśli Wenecja to bogate kamienice możnych rodów, to Burano jest kolorowym światem rybaków. I fakt, że zwiedzanie Burano naznaczone bywa turystycznym oblężeniem i trudno tu o autentyczność, ale mimo to nie można jej odmówić uroku.

wyspa burano i murano z Wenecji

Podobno mieszkający na niej rybacy mieli trudności z trafieniem do portu, gdy nad morzem rozciągały się mgły. Rozwiązaniem okazało się pomalowanie domów na żywe kolory, które były widoczne z daleka nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Te kolorowe domy do dziś wyróżniają Burano spośród weneckich wysp. Kiedyś wyrażały fantazję mieszkańców, dzisiaj podobno specjalna rada zatwierdza kolory, na jakie można pomalować fasady budynków.

Jest to mała i bardzo urokliwa wyspa. Kilka kanałów, wąskie uliczki, w których toczy się codzienne życie, sznury prania zawieszone między budynkami, drewniane ławki przy domach, które wieczorem, kiedy wsypa odetchnie od palącego słońca, zapełnią się zapewne starszymi mieszkańcami.

Burano ma też długą tradycję koronkarstwa. Wyrabiane tam koronki są bardzo popularne, można je kupić w wielu sklepach z pamiątkami.

Jak się dostać z Wenecji na Murano i Burano?

Na Murano odpływają z Wenecji promy weneckiej komunikacji miejskiej – vaporetto. Pojedynczy bilet kosztuje 7,5 euro, całodniowy 20 euro. Najlepiej wiec kupić bilet całodniowy i połączyć obie wyspy w jedną wycieczkę. Tym bardziej, że promy na Burano zatrzymują się najpierw na Murano.

Na wyspie Murano jest więcej niż jedna stacja. Najwięcej vaporetti płynie na stację Murano Faro, przy której stoi latarnia morska. Stamtąd pieszo można dojść do centrum przyjemnym  deptakiem Calle Bressagio. Po dojściu do kanału trzeba skręcić w prawo.

jak dojechać na murano i burano
Na pokładzie Vaporetto płynącym na Murano.

Jeśli chcielibyście zobaczyć mniej popularne wśród podróżujących zaułki Murano, w których toczy się zwykłe życie i codzienna praca w hutach szkła możecie wysiąść na pierwszej stacji: Murano Colonna. Stamtąd z pomocą mapy kierujcie się na Museo del Vetro, które jest w centrum. Jest to dość długi spacer, ale za to daje wgląd w Murano, które zaskakuje i którego nie zobaczycie na kartkach pocztowych.

Jeśli zaś chcecie zobaczyć po prostu centrum to najlepiej popłynąć prosto na stację Murano Museo ze stacji w Wenecji (Linie 4.1 i 4.2 ze stacji Piazzale RomaStazione di Venezia Santa Lucia).

Promy na Burano odpływają ze stacji  Murano Faro  (przy latarni morskiej). Z Burano vapporetti nr 12 odpływają co pół godziny.

Burano

Informacje praktyczne

Wózek

Wenecja to raczej nie jest miejsce dla wózków. Każdy most to schody w górę, schody w dół, co jest bardzo uciążliwe. Zdecydowanie lepiej wziąć nosidło niż chustę. Na Murano i Burano mostów jest mniej więc łatwiej sobie poradzić z wózkiem.

Dzieci

Atrakcji dla dzieci nie brakuje: gondole, łódki, woda, masa witryn sklepowych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie nad każdym kanałem są barierki a te, które są nawet na mostach czasem mają spore prześwity. Maluchy więc trzeba mieć na oku.

1 comment on “Murano i Burano – wyspy Laguny Weneckiej. Co zobaczyć i jak dopłynąć?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.