Leskowiec to trzeci pod względem wysokości szczyt Beskidu Małego. Szlaki turystyczne prowadzą i na Leskowiec i do oddalonego o 15 minut schroniska. Beskidzką ciekawostką jest tu Szlak Białych Serc – alternatywna trasa, ale łagodna i prostsza, wygodna dla dzieci i dla mniej wprawionych piechurów.
Leskowiec wznosi się na wysokość 922 m n.p.m. W Beskidzie Małym nieznacznie wyższa jest tylko Łamana Skała (929m) i oczywiście Czupel (933m.m)
Zobacz też –> Magurka i Czupel. Szybki i łatwy trekking w Beskidzie Małym
Obecnie szczyt Leskowca jest częściowo odsłonięty co zapewnia całkiem malowniczą panoramę na okoliczne pasma m.in. Beskidu Żywieckiego, Makowskiego, Wyspowego, Gorców, a nawet w oddali Tatr. Na Leskowcu ustawiono wiatę i krzyż, nad którymi powiewa flaga Polski.

Kiedyś znajdowały się tu dwie płyty kamienne z wykutymi śladami stóp. To od nich szczyt brał swoją lokalną nazwę “Hrabskie Buty“. Płyty strącono przed laty do lasu i odnalezione zostały dopiero w 2004 roku. Teraz ulokowane zostały w pobliżu schroniska na Leskowcu. No dobrze, ale jak dotrzeć na Leskowiec?
Góra Leskowiec – czarny szlak Rzyki Jagódki (Mydlarze)
Najszybszy szlak prowadzi z wsi Rzyki, a konkretnie przysiółka Rzyki Jagódki. Jeżeli jesteśmy zmotoryzowani warto podjechać aż do osiedla Mydlarze, gdzie niemal na samym końcu drogi wytyczony został mały parking. Miejsca jest niewiele, natomiast 100 metrów wcześniej znajduje się parking prywatny (płatny 10 zł na dzień, współrzędne: 49.797223, 19.425068). Stąd możemy wybrać tak naprawdę dwa szlaki turystyczne na szczyt. Ten oficjalny – czarny oraz Szlak Białych Serc, będący ciekawym krajoznawczym przykładem turystyki górskiej. Zacznijmy jednak od tradycyjnego szlaku.
Czas przejścia z Rzyk Jagódek wytyczono na 1:30h. Większość z nas skróci jednak ten dystans o ok. pół godziny zaczynając podejście właśnie z parkingu. Najszybszy szlak ma też swoją cenę w postaci dość mocnego podejścia już od samego początku. Czarny szlak pnie się zresztą mocno w górę niemal na całej swojej długości (442 m przewyższenia). Nie jest to jednak wysoko wyczerpująca trasa. Bez problemów pokonał ją – wprawiony już w górskich wędrówkach – trzylatek.
Leskowiec z dzieckiem
Pod kątem wędrówki z dziećmi szlak obfituje w to co nasz piechur lubi najbardziej – dużo korzeni, trochę wąskich przesmyków i kamieni do przerzucania. Po pół godzinie docieramy do skrzyżowania ze Szlakiem Białych Serc. W zależności od kondycji i formy dnia możemy wybrać dwie drogi – kontynuację czarnym szlakiem (ok. 25 minut do schroniska) lub 40-minutowy wariant z serduszkami.
My w górę ruszyliśmy za tradycyjnym oznakowaniem. To najtrudniejszy etap szlaku, ale jednocześnie pod koniec zapewnia dużo satysfakcji w postaci widoków na Potrójną, a pod koniec przyjemną wąską ścieżkę meandrującą w lesie. W ten sposób docieramy do Przełęczy Midowicza. z której dostrzegamy pasma Wyspowego i Gorc.
Tutaj możemy wybrać dwa warianty – w lewo do schroniska (2-3 minuty) lub w prawo na szczyt (15 minut). My najpierw postanowiliśmy zdobyć szczyt. Po mocniejszym podejściu czarny szlakiem, poprowadzona szlakiem żółtym i czerwonym droga na Leskowiec jest już czystą przyjemnością. Szeroki trakt o niewielkim nachyleniu wiedzie nas na 922 metry na poziomem morza. Szczyt Leskowca zdobyty!
Beskid Mały: Leskowiec – schronisko
Schronisko PTTK Leskowiec zainaugurowało swoją działalność we wrześniu 1932 roku. W czasie wojny niewiele zabrakło, by obiekt został spalony. Z takim zadaniem do schroniska przybyły w 1945 roku oddziały Volkssturmu. Jak czytamy na oficjalnej stronie schroniska, gospodarz Jan Targosz uraczył wojskowych bimbrem, a ci “zapomnieli o podpaleniu” budynku.
Obecni gospodarze to Halina i Jan Lizakowie, którzy prowadzą schronisko od 1996 roku. Obiekt ma przyjemny górski charakter. W szczycie sezonu i w weekendy w środku trudno jednak znaleźć miejsce – sala jest mała i mieści ledwie 5-6 stolików. Zimą trzeba zadowolić się miejscem na werandzie. Przed schroniskiem jest za to dużo stołów pozwalających w ciepłe dni na piknikowanie.
Szlak Białych Serc na Leskowiec
Wróćmy do wsi Rzyki Jagódki, czyli na początek szlaku. Wspomnieliśmy, że alternatywą dla stromego czarnego szlaku jest dłuższy, ale łagodny Szlak Białych Serc. To trasa, która powstała przede wszystkim z myślą o osobach starszych i mniej sprawnych fizycznie. Celem jest jednak nie sam Leskowiec a znajdująca się tuż nad schroniskiem Groń Jana Pawła II. Jak przeczytaliśmy w Internecie, pomysłodawcą szlaku jest budowniczy Sanktuarium na Groniu – Stefan Jakubowski. Szlak został w 2015 roku odnowiony z inicjatywy m.in. Marka Kaczmarczyka i Ewy Wolonin.

W praktyce Szlak Białych Serc jest ciekawym uzupełnieniem czarnej szlakówki. Polecamy szczególnie na zejście. Jest łagodnie i bardziej zróżnicowanie. Być może to najłatwiejszy szlak na Leskowiec.
Sanktuarium Górskie na Groniu a Jan Paweł II
Białe serca na drzewach prowadzą w miejsce nieprzypadkowe. Sanktuarium nieopodal Leskowca powstało w nawiązaniu do częstych wizyt w tym miejscu Jana Pawła II (a właściwie Karola Wojtyły, bo po raz ostatni był tu w 1970 roku jako kardynał). Przyszły papież na stokach wokół Leskowca zimą jeździł na nartach, a latem wędrował po górach (pasmo położone jest w niedużej odległości od Wadowic). Sanktuarium powstało w 1995 roku. Obecnie znajduje się tutaj kaplica a także pomnik papieża. Regularnie odbywają się też msze święte.

Leskowiec – jakie (jeszcze) szlaki turystyczne prowadzą na szczyt?
1) Czerwony szlak: Przełęcz Kocierska – Potrójna – Łamana Skała – Leskowiec – Schronisko PTTK (4:30h)
2) Czerwony szlak: Krzeszów Górny – Harańczykowa Góra – Schronisko PTTK (2h)
3) Żółty szlak: Krzeszów Dąb – Targoszów – Leskowiec – Schronisko PTTK (1:30h)
4) Żółty szlak: Czartak – Żar – Królewizna – Schronisko PTTK (3:15h)
5) Niebieski szlak: Tarnawa Górna – Makowska Góra – Schronisko PTTK (2:00h)
6) Niebieski szlak: Wadowice – Ponikiew – Groń Jana Pawła II – Schronisko PTTK (3:45h)
7) Niebieski szlak: Kocoń Przydawki – Łamana Skała – Schronisko PTTK (3:30h)
8) Zielony szlak: Andrychów – Wapiennica – Gancarz – Groń Jana Pawła II – Schronisko PTTK (5h)
9) Zielony szlak: Jamnik – Królewizna – Schronisko PTTK (2:30h)
10) Zielony szlak: Krzeszów Dąb – Targoszów – Polana Suwory – dalej czerwonym do Schroniska PTTK (3:45h)
Przyznacie, że mało jest w polskich górach miejsc, do których prowadzi aż tyle szlaków. To czyni z Leskowca bardzo popularny cel wycieczek. Czy słusznie? My polecamy ten kierunek jako dobry wybór na spokojny górski spacer z widokami na pasma Beskidów. Jednocześnie jest to też przyjemne miejsce na wędrówkę z dziećmi.
1 comment on “Leskowiec. Szlaki, schronisko i trasa śladem białych serc”