Co przeczytać? Gruzja

Kaukaz. 6 książek o Kaukazie, które warto przeczytać

Każda nasza podróż zaczyna się od książki. Jest dla niej inspiracją, kontekstem, przygotowaniem, czasem komentarzem, do którego próbujemy się ustosunkować. Stąd nasz wybór książek jest wysoce subiektywny; polecamy to, co sami przeczytaliśmy albo po co chętnie byśmy sięgnęli.

toast-za-przodkowKaukaski tryptyk
Wojciech Górecki, Planeta Kaukaz, Wołowiec 2010
Wojciech Górecki, Toast za przodków, Wołowiec 2010
Wojciech Górecki, Abchazja, Wołowiec 2013

Górecki, który kilka lat mieszkał w Azerbejdżanie, wędruje po krajach Kaukazu.   To podróż w zakamarki regionu i próba odpowiedzi na pytanie o geograficzno-kulturowe miejsce tych ziem. Azja? Europa? „Granica przecinałaby region, ale nie prostą kreską, tylko zakosami, łukami, esami-floresami, abchazjazostawiając po obu stronach liczne enklawy należące do sąsiada. Na dodatek zmieniałaby co chwilę swój przebieg”. W swojej wędrówce Górecki odwiedza ludy osadzone w tożsamości ciągle krążącej między dwoma ośrodkami państwowymi – jest tu miejsce dla Osetyńców, Inguszów czy Abchazów. Problem tych ostatnich autor porusza w swojej najnowszej książce – „Abchazji”, nominowanej do kilku nagród reporterskich. W kaukaskim tryptyku jest miejsce dla jeszcze jednego elementu. To ciągle rzucający cień na dawne republiki rosyjski kolos i wywoływane przez niego echa rozpadu Związku Radzieckiego.

 

Gruzińskie poszukiwanie własnej drogi
Wojciech Jagielski, Dobre miejsce do umierania.

Opowieść o wczesnych latach ’90. Dużo informacji o gruzińskiej scenie politycznej tamtego okresu w wykonaniu jednego z najlepszych polskich reporterów.

 

Podróżować uważniej
Krzysztof Środa, Podróże do Armenii i innych krajów z uwzględnieniem najbardziej interesujących obserwacji przyrodniczych. Wołowiec 2012

Ta książka trafia do zestawienia ze względu na tytuł, natomiast nie o samym Kaukazie pisze autor. Za to pisze o podróżowaniu po świecie, obserwuje przyrodę, ludzi, miejsca i w eseistycznej dzieli formie się z czytelnikami swoimi przemyśleniami, wplatając w opowieść reportażową garść faktów. Lektura dla tych, którzy cenią uważność w podróży.

Wojna oczami matki
Wojciech Jagielski, Wszystkie wojny Lary.

Nie jest to książka stricte o Kaukazie, pomimo że bohaterka mieszka w Gruzji. Jest to bardzo aktualna książka o wojnie, fundamentalizmie i matczynej miłości. Wojciech Jagielski na tyle swobodnie potraktował formę reportażu, że o tej książce można byłoby pisać jak o powieści. Można by, ale to jednak ciągle reportaż. To ciągle prawdziwi młodzi ludzie, których przyciąga śmierć i wojna, nadal to prawdziwa matka, która chce wyszarpnąć swoje dzieci śmierci, wciąż chodzi o świat, w którym wszyscy żyjemy i który chyba coraz mniej pojmujemy.

0 comments on “Kaukaz. 6 książek o Kaukazie, które warto przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.