Chorwacja

Jeziora Bacińskie. Chorwacja nad jeziorem? Dlaczego nie!

chorwacja jeziora bacińskie

Jeziora Bacińskie to siedem jezior zlokalizowanych w ujściu Naretwy i zaledwie 10 kilometrów od adriatyckiego wybrzeża. Chorwacja nad jeziorem i z łatwym dojazdem nad morze? Jeziora Bacińskie to ciekawy pomysł na urozmaicenie wakacji w Dalmacji.

Baćinska jezera (popularnie nazywane Baćina) położone są w południowej części wybrzeża dalmatyńskiego.  Nieopodal znajduje się miejscowość Ploce. Z pewnością turystom bardziej znany będzie popularny kurort Gradac. Z centrum Gradacu samochodem dojedziemy nad jeziora w niespełna 15 minut.

jeziora bacińskie chorwacja

Jeziora to kompleks siedmiu akwenów. Największe jezioro to Oćuša. Kolejne to Šipak, Sladinac, Podgora, Vrbnik, Crniševo i Plitko. Jeziora Bacińskie pięknie zatopione są u stóp Gór Dynarskich. Powierzchnia wody znajduje się powyżej poziomu morza, ale dno na maksymalnej głębokości (34m) tworzy zjawisko kryptodepresji (czyli terenu położonego poniżej poziomu morza).

Przeczytaj też –> Wodospady Krka. Park Narodowy w sercu chorwackiej Dalmacji

Jeziora cieszą się szeroką ofertą rekreacyjną (choć korzystają z niej głównie Chorwaci): są trasy rowerowe, plaże, wycieczki łódką, wypożyczalnie kajaków, a przede wszystkim mnóstwo tu supowiczów (deski z wiosłem). Jak to jednak często bywa na Bałkanach, historia Bacińskich Jezior (Bacina) nie była wolna od ingerencji człowieka.

 

Jeziora Bacińskie – od perełki królowej Teuty po wojskowe składowisko

Miejscowa legenda głosi, że nad brzegami bacińskich jezior uwielbiała spędzać czas iliryjska królowa Teuta. Na terenie jezior odkryto też ruiny starożytnej rzymskiej wioski Praetoria. Nowsza historia to czas ingerencji człowieka w dziewiczą przyrodę. Na przełomie XIX i XX wieku rząd Austro-Węgier zdecydował o budowie tunelu do morza, co doprowadziło do obniżenia poziomu jezior i zmian biologicznych.

jeziora bacińskie chorwacja

Za panowania Tity część terenu wokół jeziora służyła za składowisko broni i infrastruktury wojskowej. Po odzyskaniu przez Chorwację niepodległości przez wiele lat teren czyszczono i zapewniano mu bezpieczeństwo.

Bacina – jak spędzać czas?

Możliwości mamy bardzo wiele, bo teren jest pełen atrakcji.

1) wybierz się na wycieczkę rowerową wokół jezior – trasa spacerowo-rowerowo ma 12 kilometrów. W rzeczywistości nie jest jednak dobrze oznakowana.

2) wyrusz na wycieczkę łódką – przez miejscowych taka wyprawa nazywana jest “safari”. Klimatyczną drewnianą łódką jesteśmy zabierani na prawie godzinny rejs po szuwarach i zakamarkach bacińskich jezior. Wycieczka stanowi sporą atrakcję, bo trasa poprowadzona jest w nieoczywisty sposób, w wąskich przesmykach i nad starymi mostami.

jeziora bacińskie chorwacja
Jeziora Bacińskie – trasa spacerowo-rowerowa

3) podjedź 10 minut nad wybrzeże i ciesz się nadmorskim klimatem

4) z pewnością warto wypożyczyć SUP i powiosłować po jeziorach – wypożyczalni jest naprawdę wiele, podobnie jak zainteresowanych tą formą aktywności.

5) na koniec wsiądź w samochód i odwiedź bośniackie Wodospady Kravica – w 45 minucie odwiedzisz kolejne piękne miejsce godne uwagi, tym razem zlokalizowane już w Bośni i Hercegowinie. Dodatkowo Bacińskie jeziora są dobrym miejscem wypadowym na 1-dniową wycieczkę do Bośni. Przede wszystkim do Medjugorje i do Mostaru, do którego dojedziemy w godzinę i 15 minut.

Przeczytaj –> Bośnia i Hercegowina w jeden dzień z Chorwacji. 4 miejsca, które warto zobaczyć

Przed przyjazdem nad jeziora warto pamiętać o sprayu przeciw komarom, a może nawet moskitierze na noc. Latem jest ich tutaj naprawdę dużo i taki specyfik z pewnością pomoże.

bacina jeziora

0 comments on “Jeziora Bacińskie. Chorwacja nad jeziorem? Dlaczego nie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.