Izrael

Izrael. “By Masada nigdy więcej nie była zdobyta”

masada

Granica między Morzem Martwym a pustynią jest granicą koloru. Spokojny turkus wody przechodzi w równie spokojna piaskową równinę. Zalana słońcem przestrzeń wpycha się usilnie w głąb lądu.

Nadaremnie – niedaleko brzegu zamyka ją pasmo skał, z których odznacza się jedna, odcięta od reszty stromymi urwiskami, na której szczycie znajdowała się słynna żydowska twierdza, Masada.

Twierdza powstała na przełomie I i II w. p.n.e. Po upadku Jerozolimy oddziały rzymskie podeszły pod Masadę i założyły osiem obozów warownych. Twierdza nie była jednak łatwa do zdobycia.

Rzymianie zbudowali specjalną wieżę oblężniczą, z której dokonali szturmu na osadę. Kiedy obrońcy zdali sobie sprawę, że pozostali bez szans, zdecydowali się na popełnienie zbiorowego samobójstwa.

Aby uniknąć niewoli, zabili swoje żony i dzieci, po czym kolejno siebie nawzajem. Po zdobyciu twierdzy Rzymianie znaleźli 960 ciał i dwie ocalałe kobiety z dziećmi, dzięki którym znana jest historia oblężenia Masady i jej zakończenie.

masada

Bohaterska obrona twierdzy aż do tragicznego końca, stała się ważnym symbolem dla Izraelczyków. Współcześnie to tam wojskowi rekruci składają żołnierską przysięgę, by “Masada nigdy więcej nie została zdobyta”.

Z trasy wiodącej na szczyt rozciąga się niesamowity widok na Pustynię Judejską i Morze Martwe. Aż trudno uwierzyć, że pomimo prawie 40 minutowej wspinaczki przez prawie cały czas znajdujemy się pod poziomem morza (Masada, położona w największej depresji świata, wyrasta zaledwie 50m. n.p.m.)

masada
Tym charakterystycznym kwadratem z kamieni oznaczone zostały miejsca, w których znajdowały się rzymskie wieże oblężnicze. Konstrukcja budowana przez trzy lata pozwoliła ostatecznie na podbicie miasta w 66 r. n.e. Rzymianie wznieśli ją ze skał – w jałowej okolicy nie było i nie ma żadnych drzew.
masada
Do ruin twierdzy można dotrzeć plączącą się wśród wzgórza ścieżką (ok. 40 min) lub wjechać kolejką linową.

Masada – co warto wiedzieć?

Po twierdzy pozostały już tylko ruiny. Czarną kreską wskazano to co pozostało z oryginalnej zabudowy. To co powyżej – zostało zrekonstruowane współcześnie. Trasa dla pieszych nie jest szczególnie trudna, ale zwłaszcza latem może być dla turystów prawdziwą “patelnią” z temperaturą sięgającą grubo ponad 40C 😉 Nagrodą za “zdobycie Masady” są wspaniałe widoki na Pustynię Judejską i Morze Martwe. W zabytku, który wpisany jest na listę UNESCO, można oglądać m.in. pozostałości po pałacu króla Judei, ruiny kościoła bizantyńskiego czy łaźnie królewskie. Twierdzę wspomagał specjalny system nawadniania. W suchym terenie wybudowano cysterny na wodę, a kanały umieszczono wewnątrz skał.

Masada – jak dojechać?

Masada z Tel Avivu osiągalna jest samochodem po ok. 3h drogi. Droga do Jerozolimy (przez Zachodni Brzeg Jordanu) zajmuje 1,5h.

masada

1 comment on “Izrael. “By Masada nigdy więcej nie była zdobyta”

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.