Granica między Morzem Martwym a pustynią jest granicą koloru. Spokojny turkus wody przechodzi w równie spokojna piaskową równinę. Zalana słońcem przestrzeń wpycha się usilnie w głąb lądu.
Nadaremnie – niedaleko brzegu zamyka ją pasmo skał, z których odznacza się jedna, odcięta od reszty stromymi urwiskami, na której szczycie znajdowała się słynna żydowska twierdza, Masada.
Twierdza powstała na przełomie I i II w. p.n.e. Po upadku Jerozolimy oddziały rzymskie podeszły pod Masadę i założyły osiem obozów warownych. Twierdza nie była jednak łatwa do zdobycia.
Rzymianie zbudowali specjalną wieżę oblężniczą, z której dokonali szturmu na osadę. Kiedy obrońcy zdali sobie sprawę, że pozostali bez szans, zdecydowali się na popełnienie zbiorowego samobójstwa.
Aby uniknąć niewoli, zabili swoje żony i dzieci, po czym kolejno siebie nawzajem. Po zdobyciu twierdzy Rzymianie znaleźli 960 ciał i dwie ocalałe kobiety z dziećmi, dzięki którym znana jest historia oblężenia Masady i jej zakończenie.
Bohaterska obrona twierdzy aż do tragicznego końca, stała się ważnym symbolem dla Izraelczyków. Współcześnie to tam wojskowi rekruci składają żołnierską przysięgę, by “Masada nigdy więcej nie została zdobyta”.
Z trasy wiodącej na szczyt rozciąga się niesamowity widok na Pustynię Judejską i Morze Martwe. Aż trudno uwierzyć, że pomimo prawie 40 minutowej wspinaczki przez prawie cały czas znajdujemy się pod poziomem morza (Masada, położona w największej depresji świata, wyrasta zaledwie 50m. n.p.m.)


Masada – co warto wiedzieć?
Po twierdzy pozostały już tylko ruiny. Czarną kreską wskazano to co pozostało z oryginalnej zabudowy. To co powyżej – zostało zrekonstruowane współcześnie. Trasa dla pieszych nie jest szczególnie trudna, ale zwłaszcza latem może być dla turystów prawdziwą “patelnią” z temperaturą sięgającą grubo ponad 40C 😉 Nagrodą za “zdobycie Masady” są wspaniałe widoki na Pustynię Judejską i Morze Martwe. W zabytku, który wpisany jest na listę UNESCO, można oglądać m.in. pozostałości po pałacu króla Judei, ruiny kościoła bizantyńskiego czy łaźnie królewskie. Twierdzę wspomagał specjalny system nawadniania. W suchym terenie wybudowano cysterny na wodę, a kanały umieszczono wewnątrz skał.
Masada – jak dojechać?
Masada z Tel Avivu osiągalna jest samochodem po ok. 3h drogi. Droga do Jerozolimy (przez Zachodni Brzeg Jordanu) zajmuje 1,5h.
1 comment on “Izrael. “By Masada nigdy więcej nie była zdobyta””