Bałkany

Przede wszystkim muzyka przywieziona z podróży – PRZEGLĄD WYSOCE SUBIEKTYWNY 😉

Anastasia

Macedońska grupa komponująca muzykę etniczną, w tym także ścieżki dźwiękowe do filmów. Warto posłuchać soundtracku z ‚Before the rain”.

Baiaga & Instruktori

Belgradzki rock. W Polsce znani dzięki projektowi Yugoton, gdzie „Ostatnią nockę” śpiewał Maciej Maleńczuk. Znane u nas „Mój przyjacielu” Bregovicia to ich ‚Moji Drugovi”.

Bijelo Dugme

Legenda jugosławiańskiego rock’n’rolla. Kiedy w 2005 roku reaktywowali się na trzy koncerty, na każdym z nich gromadzili koło 300 tysięcy osób. Warto: ‚Durdevdan”, „Lipe Cvatu”, ‚Ako ima Boga’, „Lazes zlato’, „Ne spevaj mala moja muzika dok svira” i wiele, wiele innych.

DJ Shantel

Prawdziwy król bałkańskiego turbo-folku, jego ‚Disco partizani’ stało się nieformalnym hitem przewodnim festiwalu trąbki w serbskiej Gucy.

Goran Bregovic

Człowiek, którego w Polsce nie trzeba przedstawiać. Skomponował muzykę m.in. do „Arizona Dream” czy „Undergroundu”.

Jura Stublic & Film

Chorwacki zespół założony pod koniec lat ’70. Piosenki formacji wykorzystywane były często przez Yugopolis. M.in. ‚To była sobota’ z Kaśką Nosowską na wokalu.

Partibrejkers

Rockowa formacja z Belgradu

Prljavo Kazaliste

Chorwacki rock, grają od 1977 roku

Radio Aktiv

Energetyczny chorwacki folk rock. Nie wiemy czy to in plus czy in minus, ale trochę przypomina popularny kilka lat temu w Polsce Enej;)

0 comments on “Bałkany

Dodaj komentarz