Włochy

Podróż włoska czytana na nowo
Dariusz Czaja, Gdzieś dalej, gdzie indziej, Wołowiec 2010

Czy istnieje kraj częściej odwiedzany – duchem i ciałem – niż słoneczna Italia? “Podróż włoska dzisiaj to coś między udręką i ekstazą. Udręka jest bardzo realna – no bo ileż można. Bo jak tu zobaczyć na nowo i oryginalnie coś, co zostało już setki razy na wszelkie sposoby prześwietlone, sfotografowane i opisane…” pisze w książce Czaja. A jednak jemu udaje się znaleźć własną drogę i z reporterską przenikliwością oraz antropologicznym fachem przedstawia nietuzinkowy esej o sztuce, południowych Włoszech i podróżach w ogóle.

Ziemia obiecana
Stefano Liberti, Na południe od Lampedusy

Problem, który istnieje od lat. Przemilczany, zamieciony przez polityków pod dywan. Prawdziwe medialne zamieszanie wywołał dopiero, gdy na wyspie zjawił się z pierwszą pielgrzymką pontyfikatu papież Franciszek. Niedługo później świat usłyszał o włoskiej wyspie między Europą a Afryką raz jeszcze. Gdy roztrzaskany na morzu statek, zabrał ze sobą na dno prawie 400 ciał imigrantów. Książka – reportaż Libertiego odsłania kulisy tego tranzytu między “gorszym światem”, a “upragnionym rajem”. Afryka wystawia Europie rachunek za lata kolonizacji.

gomorraWłoska mafia od kuchni
Roberto Saviano, Gomorra, Warszawa 2009

Co ma wspólnego Angelina Jolie z neapolitańskimi nastolatkami? Saviano odkrywa tajemnice i mechanizmy działania włoskiej kamorry. Przedstawia klimat południowych Włoch i sieć powiązań jaką włoska mafia była w stanie opleść praktycznie cały świat. Swoją dziennikarską wnikliwość, Saviano przypłacił koniecznością wyjazdu z Neapolu i poruszaniem się w asyście ochroniarzy. Złowieszczo brzmią w tym kontekście słowa samego Saviano, który w “Gomorze” pisze, że mafia nigdy nie zapomina a poniesienie ofiary za sprzeniewierzenie się jej “ojcom chrzestnym” to tylko kwestia czasu.

0 comments on “Włochy

Leave a Reply