Niemcy

Reichstag. Nowa-stara wizytówka Berlina, którą warto zobaczyć

Przez gmach Reichstagu, przelewały się burzliwe zawirowania historii. Teraz uwolniony z kajdan dziejów, bez zadęcia stawia na ekologię, nowoczesność i oryginalność, stając się dobrą wizytówką, nowego, awangardowego Berlina, a może i zmian, jakie przeszło w ostatnich dekadach niemieckie społeczeństwo.

Neorenesansowy budynek powstał w 1894 roku. Ponad sto lat później, bo w 1999 roku zakończyła się warta miliardy marek budowa nowej konstrukcji na jego dachu. Zaprojektowana przez Normana Fostera szklana kopuła przypomina pomysłem piramidę na dziedzińcu paryskiego Luwru autorstwa Leoh Ming Pei’a. Ryzykowna próba połączenia tradycji z nowoczesnością w obu przypadkach przyniosła wymierne efekty. Berlińska kopuła ma 24 metry wysokości i waży 1200 ton. Przykryta jest trzema tysiącami metrów kwadratowych szkła.

Główna atrakcja znajduje się w jej wnętrzu. To słup 360 luster ustawianych automatycznie w zależności od punktu padania promieni słonecznych.

Pozwala to osiągnąć niesamowity efekt wizualny, choć głównym założeniem tego rozwiązania, jest oświetlanie znajdującej się pod kopułą, sali plenarnej Bundestagu. Przez szyby można obserwować pracę niemieckich parlamentarzystów. Wokół słupa luster krążą dwie spiralne ścieżki, którymi można dotrzeć na szczyt kopuły. Rozciąga się stąd panorama na całe miasto.

 

W ciągu pierwszych 12 lat od otwarcia kopuły, zwiedziło ją 15 milionów osób.

Gmach jednak i tym razem padł ofiarą polityki. Z powodu groźby ataku terrorystycznego, atrakcja w latach 2011-2012 przez kilkanaście miesięcy była zamknięta dla zwiedzających.

Z punktu widzenia praktycznego, warto zaznaczyć, że atrakcję (wraz z audioprzewodnikiem po polsku) można zwiedzać bezpłatnie. Wejściówki można nabyć w biurze informacji tuż obok Reichstagu. Liczba miejsc na poszczególne godziny jest ograniczona. Trzeba to wziąć pod uwagę w trakcie planowania krótkiej wizyty w Berlinie. W naszym wypadku po rejestracji, najbliższe możliwe wejście było dopiero drugiego dnia. W sezonie warto dokonać rezerwacji online.

0 comments on “Reichstag. Nowa-stara wizytówka Berlina, którą warto zobaczyć

Leave a Reply