Albania

Albania. Kruja – miasto Skandenbega

albania kruja

Skandenbeg. Ulica Skandenbega, Plac Skandenbega, pomniki i zamki, koniak noszący jego imię… Symboliczna postać dla albańskiej historii. A jego losy związane są z Krują, kiedyś pierwszą historyczną stolicą kraju, dziś małym urokliwym miasteczkiem.

Kruja to jedno z częściej odwiedzanych miejsc w Albanii. Powodów jest wiele. Miasto jest pięknie położone u stóp gór Krujë i nietrudno tam dojechać. Zachęca jednak głównie swoją historią i panującą w nim atmosferą.

To właśnie tam urodził się w 1405 roku Gjergj Skënderbeu, który wsławił się odbiciem swojego rodzinnego miasta z rąk Turków. Górujący nad miasteczkiem zamek Skandenbega jest największą atrakcją Kruji.

albania kruja

Droga do wzgórza zamkowego prowadzi przez stary turecki bazar. Niskie drewniane zabudowania przylegają do wąskiej uliczki. Przed mieszczącymi się w nich kramami sprzedawcy wystawiają wszelkiego rodzaju pamiątki z Albanii: flagi i koszulki z dwugłowym orłem, popielniczki w kształcie bunkrów, koniak Skandenbega w butelkach różnych rozmiarów, szable, dywany, małe i duże posągi Skandenbega… Czego dusza zapragnie.

Z oryginalnego zamku, który zniszczony został na początku XVII wieku, pozostały jedynie wieża i część murów.

Jego rekonstrukcja odbyła się w 1982 roku, a nadzorowała ją Pranvera Hodża, córka Envera Hodży. Ta sama, która w Tiranie wybudowała piramidę-grobowiec dla swojego ojca. W budynku znajduje się oczywiście Muzeum Skandenbega.

albania kruja

Tuż obok znajduje się Muzeum Etnograficzne. Uznawane jest za jeden z ważniejszych pomników kultury w kraju i przedstawia warunki życia Albańczyków i związane z nim przedmioty na przestrzeni ostatnich 300 lat (muzeum zamknięte jest w poniedziałki, o czym warto pamiętać, planując wyjazd).

W Kruji znajdziemy też niewielki klasztor bektaszytów, jednego z odłamu islamu, który cechuje przede wszystkim łączenie elementów różnych religii. Niestety aktualnie (2014r.) trwają tam prace remontowe i nie jest dostępny dla zwiedzających.


Źródło: http://bi.gazeta.pl/im/82/da/c1/z12704386Q.jpg“Wiesz, my jesteśmy… trochę inni”
Witold Szabłowski, Bektaszyci, Muzułmanie, którzy malują Mahometa. “Kontynenty” 1/2012

W przewodnikach przeczytamy, że większość Albańczyków wyznaje islam. W rzeczywistości większość stanowią wyznawcy jednego z odłamów islamu – bektaszyzmu. Cóż to takiego ten bektaszyzm? Ruch religijny synkretyczny do tego stopnia, że przez niektórych uznawany jest za herezję. W końcu cóż to za Muzułmanie którzy malują Mahometa, piją alkohol, jedzą wieprzowinę, spowiadają się i chrzczą niczym chrześcijanie…

0 comments on “Albania. Kruja – miasto Skandenbega

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.